WordPress Admin Paneli Logosu Değiştirme – Eklentisiz

WordPress için /wp-admin /wp-login.php gibi yollar ile yönetim paneline erişim sağlıyoruz. Eğer bir WordPress tabanlı siteniz var ise bu yönetim paneli giriş ekranında scriptin logosun göreceksiniz. Kimi zaman ihtiyaçlarınızdan veya keyfi tercihlerinizden dolayı bu logonun kalkmasını ve değişmesini isteyebilirsiniz. Bu konuda yayınlanmış pek çok eklenti olsa da, bu tarz eklentiler genelde sitenizin yavaşlamasına, sorgu sayısının artmasına neden olduğu için tavsiye edilmez. Bu yazımda sizlere WordPress admin paneli logosu değiştirme işlemini eklentisiz olarak nasıl yapabileceğinizi aktarmaya çalışacağım.

Bunun için öncelikle sitenizin functions.php dosyasına erişmeniz gerekiyor. Buna erişim için 3 yol mevcut.

  1. WordPress Yönetim Paneli > Görünüm > Düzenleyici kısmından kod bölümüne erişebilir, sağ ekrandan functions.php ‘yi bulabilirsiniz.
  2. Filezilla gibi bir FTP programı ile sunucunuza erişin, public_html > Wp-Contents > Themes > Tema Klasörünüz bölümünden aradığınız dosyaya ulaşıp açın.
  3. Cpanel gibi bir panel kullanıyorsanız, o panele giriş yaparak dosya yöneticisinden yine public_html > wp-contents > themes > tema klasörünüz dizinine erişim sağlayabilirsiniz.

Ardından functions.php dosyasında uygun bölüme aşağıdaki kodu ekleyin.

OKUMALISIN!  Wordpress İçeriklerinde Kullanılabilecek Kodlar

Tabi yukarıda düzenlemeniz gereken kısımlar mevcut.

background-image: bu satırda bir resim kaynağı bulunmaktadır. Sitenizin logosunu kullanacaksanız o logonun URL’sini buraya yapıştırabilirsiniz.

width, height, background-size: Ekleyeceğiniz resmin boyutlarını buraya yazmanız gerekir. Eğer çok büyük bir logo ise belirli oranlarda küçülterek işlem yapabilirsiniz. Örneğin 538px – 140px boyutlarında bir görsel koyacaksanız bunu olabildiğince optimize etmek için hem yüksekliği hem genişliği ikiye bölerek çıkan değerleri yani 269px – 70px şeklinde yapabilirsiniz.

Ayrıca yukarıda yer alan kodta birkaç CSS düzenlemesi yaparak yönetim panelinizin arkaplan rengini değiştirebilir veya direkt arkaplan resmi koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra ilerleyen günlerde giriş ekranında grafiksel düzenlemelerin nasıl yapılabileceği ile ilgili detaylı içerikler oluşturmaya çalışacağım.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir