WordPress Belirli Kategorileri Listeleme Kodu

WordPress’in default olarak bileşenlerinde yer alan kategoriler kısmı size çok fazla düzenleme imkanı tanımaz. Bunun için resmi veya gayri resmi birçok eklenti olsa da genellikle kullanıcılar özelleştirme işlemini kodlar üzerinden halleder. WordPress temel kodları yazı serimin yeni içeriğinde ise WordPress belirli kategorileri listelemeyi anlatmaya çalışacağım.

WordPress Kategori Listeleme Kodu

En basit anlamda kategorileri listeleme kodu aşağıdaki gibidir.

Bu kodda title_li= kısmından sonra “Kategoriler” “Türler” gibi başlık oluşturabilirsiniz. Eğer bir şey yazmazsanız kategori başlığı olmayacaktır. Temel anlamda bu kod ile tüm kategorileri çekmeniz mümkün. Fakat bazı parametreleri var. Bu parametreleri ise ilerleyen zamanlarda tek tek anlatmaya çalışacağım.

WordPress Belirli Kategorileri Listeleme Kodu

Yukarıda yer alan kodu kullanmanız dahilinde kategorilerdeki yazı sayıları ismin hemen yanında yer alır. Eğer gösterilmesini istemiyorsanız show_count=1 kısmındaki 1’i 0 ile değiştirmeniz yeterli. Aynı zamanda yukarıdaki kod isme göre sıralama yapmakta. Yine sıralama olmasını istemiyorsanız orderby=name kısmını kaldırabilirsiniz.

Peki belirli kategorileri listeleme olayını nereden ayarlıyoruz? exclude=10 yazan kısımda 10 değeri kategori ID’yi gösteriyor. Listede gösterilmesini istemediğiniz kategorileri exlude=5,12,58 gibi yazmanız yeterli olacaktır.

OKUMALISIN!  Wordpress Kaydedilen Önizleme Sayısını Kısıtlama

Bu işlemin tam tersi de mümkün. Aşağıdaki kodu kullanmanız dahilinde bu sefer sadece belirlediğiniz kategoriler listelenecek. ID’lerini göstermedikleriniz ise sidebar veya nerede kullandıysanız orada yer almayacak. Yukarıda exclude kısmına değerleri girmiştik, burada ise include kısmına gireceğiz.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir