WordPress Giriş Denemesi Sınırlama – Yönetim Paneli

WordPress açık kaynak kodlu olması ve eklenti – tema özelliklerinden dolayı kimi zaman saldırılara açık hale gelebilir. Öte yandan şifre denemeleri ile yönetim paneline erişmek isteyen kötü karakterli insanların da varlığını göz önünde bulundurabiliriz. Default olarak wp-login veya wp-admin üzerinden yönetim paneline erişebildiğimiz için eğer bu dizini değiştirmezsek herkese açık bir giriş ekranı ile karşılaşırız. Bu açığı kapatmak için ise genellikle WordPress Giriş Denemesi Sınırlama özelliği kullanılır.

WordPress giriş denemelerini engellemek ve buna bir sınır koymak mümkün. Aslında kodların içine girdiğimiz zaman birkaç kod düzenleme ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat daha kolay bir şekilde halletmeyi düşünüyorsanız bu konuda size yardımcı olacak bir eklenti mevcut. Limit Login Attempts ismi verilen bu eklentiyi sitenize kurup aktifleştirdikten sonra art arda gelen giriş denemelerinden sonra işleme bloke konulmakta ve ilerleyen tarihte denenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu durum sadece aynı IP üzerinden değil, tamamen engelleme üzerine.

Yukarıdaki linkten eklentinin resmi sayfasına ulaşabilirsiniz. Eğer FTP üzerinden yükleme yapmak istemiyorsanız Yönetim Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle kısmından Limit Login Attempts şeklinde arama yaparak direkt kurulum sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Wordpress Cookie Consent Eklentisi ve Kullanımı

Limit Login Attempts Eklentisi Faydaları

  • Basit anlamda bir güvenlik duvarı işlevi görür.
  • Giriş denemeleri yaparak şifre bulma tekniğini tamamen egale etmiş olur.
  • Ayrıca log kayıtları ile birisinin yönetim paneline erişmeye çalıştığını fark edebilir ve buna göre bir koruma yöntemi geliştirebilirsiniz.

Alternatif yöntemlerin de varlığından söz edebiliriz. Özellikle yönetim paneli dizin ismini değiştirme yüksek hitli veya büyük projelerde sıkça kullanılıyor. Böylece giriş işlemi direkt olarak engellenmiş oluyor. Giriş Denemesi Sınırlama ise oldukça basit bir güvenlik önlemi durumunda.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir