WordPress İçeriklerinde Kullanılabilecek Kodlar

WordPress temel kodlar yazı serisinde her bir başlığı tek bir kodu anlatmak yerine bir nebze de olsa kategorize etmek istedim. Bu başlıkta WordPress içeriklerinde kullanılabilecek kodlardan bahsedeceğim. Bunlar nelerdir? Örneğin yazının hangi kategoride olduğunu gösteren, yazıdaki etiketlerin ne olduğunu gösteren kodlar.

Yazının ID Numarası Kodu

Bilindiği üzere her sayfanın, her yazının hatta her kategorinin bir ID’si bulunmaktadır. Eğer yazılarınızın ID’sini sayfanızda göstermek veya benzer bir işlem yapmak istiyorsanız yukarıdaki koddan faydalanabilirsiniz. the_ID ile içeriğin sadece ona ait olan numarasını göstermiş veya işleme sokmuş olursunuz.

Yazı Başlığı Kodu

İçeriğinizin başlığını göstermek istediğiniz yere gelip yukarıdaki php kodunu yapıştırmanız dahilinde içeriğin başlığı yazdırılmaktadır. Örneğin h1,h2 gibi etiketlerin içine yazarak içerik ismini başlık etiketleri ile de kullanabilirsiniz.

Sayfa Adresi Kodu

İçerik sayfanızda thumb görseline link vermek isterseniz veya başlığınıza tıklanılmasını, ona da link verilmesini istiyorsanız Permalik kodunu kullanabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Wordpress Güncelleme Bildirimlerini Kullanıcılara Kapatma

Kategori Adı Kodu

İçeriğinizin hangi kategoride olduğunu göstermek için kullanabilirsiniz. Genellikle yazının üst kısmında başlığın altında yer alan satırda bulunan bu olayı isterseniz yazı altına veya farklı bir yere de yerleştirebilirsiniz. Tamamen size ve temanızın konseptine bağlı.

Yazı Tarihi Kodu

Bu kod ile içeriğinizin hangi tarihte ve hangi saatte yayınlandığını kullanıcılara gösterebilirsiniz. Eğer saat kısmını göstermek istemiyorsanız “- Saat : <?php the_time(‘H:i:s’); ?> ” bu kısmı silmeniz yeterli.

Yazı İçeriği Kodu

En temel kod olarak nitelendirebiliriz. Yayınladığınız yazının gözükmesini sağlayan koddur. İçeriğinizi çeker. Eğer dosyaları düzenlerken content kısmını silmişseniz, bu kod işinize yarayacaktır.

OKUMALISIN!  Woocommerce Kategori Açıklamasını Aşağıya Taşıma

Yorum Sayısını Gösterme Kodu

Eğer sitenizde yorum sistemi aktif ve bir yazınıza kaç yorum yapıldığını içeriğin ilgili alanında göstermek istiyorsanız yukarıdaki satır işinizi görecektir. Kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Yazı Düzenleme Kodu

Son olarak yazı düzenlemeden bahsetmek istiyorum. Eğer sadece yönetim paneline girip oradan ilgili yazıyı bularak düzenleme işlemi yapmak istemiyorsanız yukarıdaki kodu ekleyerek, içerikler üzerinden direkt erişim sağlayabilirsiniz. Fakat birkaç yıl önce gelen güncelleme ile admin barına bu özellik otomatik olarak eklendi. Eğer admin barı kullanmıyorsanız işinize yarayabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “WordPress İçeriklerinde Kullanılabilecek Kodlar”

  1. Tema düzenlemelerinde yazıya zengin bir görünüm katılması ve işlevsel hale getirilmiş content page’ler için vazgeçilmez kodlar için iyi bir liste olmuş. WordPress kodları yazın sayende çok kişinin aydınlanacağından eminim, teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir