WordPress için Faydalı ve Önemli 30 functions.php Kodu

Son yazılarımda functions.php ‘de kullanılan birçok kodu ayrı ayrı sizinle paylaştım. Fakat dosyanın kullanımı sadece onlarla da bitmiyor. Bu yazımda WordPress için faydalı ve önemli functions.php kodlarını bir araya getirdim ve hepsini sizlerin kullanımına sundum. İşinize yarayanı direkt olarak uygulayabilirsiniz.

functions.php Nedir?

Tema klasörünüzde yer alan ve genellikle sitenin altyapısı ile ilgili değişikliklerin yapıldığı dosyadır. Her WordPress temasında bulunurken, bazı zamanlarda ihtiyaç olmadığı için eklenmez. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda default temaların functions.php dosyalarını kontrol edebilirsiniz.

Nasıl Ulaşılır?

Bu dosyaya ulaşmanızın 3 temel yolu vardır. Bunların 3’ünü de tek tek sizlere aktarmaya çalışacağım.

  • 1. YÖNTEM: Yönetim Paneli > Görünüm > Düzenleyici sayfasına gelip, sağ bölümden dosyayı bulabilirsiniz. Ardından bu sayfa üzerinden gerekli düzenlemelere yapabilirsiniz.
  • 2. YÖNTEM: FTP Programınızı açıp sunucunuza bağlanın. pulic_html > wp-contents > themes > tema klasörünüz ü açın ve o klasörde functions.php ‘yi bularak düzenleyin.
  • 3. YÖNTEM: cPanel gibi bir paneliniz mevcut ise ona girip dosya yöneticisinden de 2. yöntemi uygulayabilirsiniz.

Faydalı functions.php Kodları

Olabildiğince basit bir şekilde kodları sizlere aktarmaya çalışacağım. Birçoğunun ekstra sayfası mevcut. O sayfalarda daha detaylı şekilde inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

DİKKAT: Kodu dosyaya ekleyeceğiniz zaman en alta inin. Eğer son satırda veya onun bir üst satırında “?>” varsa o kapanış etiketinin önüne yapıştırın.

WordPress Admin Paneli Logosu Değiştirme

Yönetim panelinize ulaşmadan önce giriş ekranı ile karşılaşırsınız. Bu ekranın hemen üst kısmında ise default bir logo bulunur. Özellikle çok kullanıcılı ve ziyaretçilerin kayıt olma imkanına sahip olduğu sitelerde bu sayfadaki logo ciddiyet ve kurumsallık imajını bozabilir. Fakat aşağıdaki kodu functions.php dosyasına yapıştırmanız dahilinde logo sorununa çözüm getirebilirsiniz.

Kodda resim linkinin bulunduğu kısma kendi logonuzun image urlsini yapıştırmanız gerekir. Eğer farklı bir görsel yükleyecekseniz Yönetim Paneli > Ortam > Yeni Ekle diyerek sitenize upload edebilir ve link çıktısını alabilirsiniz.

WordPress Gizli Yönetici Sekmesi (Tüm Ayarlar) Aktif Etme

Çoğu site sahibinin varlığından bir haber olduğu “Tüm Ayarlar” sekmesi, ilk kurulum ile birlikte panelinize eklenmez. Özel olarak birkaç işlem yaparak ancak menüye ekleyebilirsiniz. Gizli Yönetici Sekmesi olan tüm ayarlar sayesinde veritabanına bağlanmanıza gerek kalmadan direkt olarak çoğu ayarı değiştirebilirsiniz. Emoji kullanımından yorum özelliklerine kadar hem sabit konular hem de eklenti düzenlemeleri ile ilgili konular sayfada yer alır. Ayarlar menüsünün altında bulabilirsiniz. Fakat aktif etmek için öncelikle aşağıdaki kodu functions.php ‘ye koymalısınız.

WordPress Güncelleme Bildirimlerini Kullanıcılara Kapatma

Birden fazla kullanıcının bulunduğu blog sayfası veya portal yönetiyorsanız güncelleme bildirimlerini kullanıcıların görmesini istemezsiniz. Sitenin kendi altyapısı ile ilgili bir konu olması ve standart kullanıcıların yetkileri dışında bulunmasından dolayı güncelleme bildirimlerini ortadan kaldırmak istemeniz gayet normal.

Güvenlik önlemi olarak da sayılabilecek bu durumu çözmek için aşağıdaki kodu aynen yapıştırarak bildirimleri diğer kullanıcılara kapatabilirsiniz.

WordPress jQuery Dosyalarını Google Üzerinden Çekme

3.1 ve üzeri sürümler için uyumlu olan bu durumu kısaca anlatmakta fayda var. Günümüzde sitelerin çok büyük bir kısmı jQuery kullanmakta. Bunun için oluşturulan .js dosyası da sitenize giriş yapan ziyaretçiler tarafından indirilmiş oluyor.

Google CDN üzerinde yer alan jQuery dosyasını çağırmanız dahilinde hem ekstradan trafik harcamamış olursunuz hem de siteniz çok az fark da olsa hızlı açılmış olur. Fakat bu olayı özellikle paylaşımlı hosting kullananlara öneriyorum. VPS kullanan kişilerin çok fazla tercih etmemesi taraftarıyım.

OKUMALISIN!  Wordpress Yorumlarda Web Site Linklerini Kaldırma

WordPress Versiyon Bilgisini Kaldırma

Sitenizin sürümünü yönetim panelinden öğrenip sitenizi açın ve CTRL – U diyerek kaynak görüntüleyin. Kaynak içinde versiyon numarasını arattığınızda yer aldığını göreceksiniz.

Bu durum her ne kadar çok basit gibi görünse de özellikle sitelerini anlık olarak güncellemeyen kullanıcılara büyük belalar açabilir. Eski sürümlerde yer alan güvenlik açıkları ve sitenizin sürümünün bunlarla eşleşmesi dahilinde sitenize zararlı çalışmalar yapılabilir.

Kısacası WordPress versiyon bilgisini kaldırmanız güvenlik açısından oldukça önemlidir.

WordPress Yorumlarda Website Alanını Kaldırma

Gönderilen yorumlarda herhangi bir URL çıkışının olmasını istemiyorsanız, panel üzerinden tek tek linkleri silmek yerine kökten çözüm getirebilirsiniz. Aşağıdaki kod ile yorum formunda yer alan Website kısmı görünmeyecek ve böylece ziyaretçileriniz yorum üzerinden link alamayacak.

WordPress Yorumlar Alanına Sil – Spam Butonları Ekleme

Ben yorum olayına önem veren birisi olarak, belirli periyotlar ile sitemdeki yorumları kontrol eder sakıncalı bir husus olup olmadığına bakarım. Bazen silmem gereken bir yorum olabiliyor. Fakat bunun için gidip WordPress panelini açmam ve oradan düzenlemem, silmem gerekiyor. Fakat daha kısa bir yolu mevcut.

Aşağıdaki kod ile birlikte sitenizdeki yorumların bulunduğu alana sil – spam butonları ekleyerek daha kolay bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

WordPress Önizleme Kaydetme Sayısına Sınır Koyma

CMS’nin en sevmediğim özelliklerinden birisi yapılan önizlemelerin ayrı ayrı veritabanına kaydedilmesi. Veritabanında büyük bir yük haline gelebiliyor ilerleyen zamanlarda. Çünkü ben bir içerik oluştururken en az 7-8 kere önizleme yaparım. Her yaptığım için sanki ekstra bir içerik oluşturmuş gibi veritabanına kaydedilmesi de sıkıntı oluyor.

Bu sorunu çözmenin en basit yolu yine functions.php ‘den geçiyor. Aşağıdaki kodu eklemeniz dahilinde WordPress önizleme kaydetme sayısına sınır koyabilirsiniz. Ben kodda sınırı 5 olarak belirledim. Siz arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Ayrıca WP-Optimize Eklentisi kullanarak bu tip gereksiz kayıtları da silebilirsiniz.

 Wordpress Bakım Modunu Kullanıcılara Gösterme

Siteniz ile ilgili bir düzenleme yapacak fakat admin kullanıcısı dışında diğer kullanıcıların bu güncelleme sırasında “bakım modu” uyarısı ile karşılaşmasını istiyorsanız aşağıda yer alan ve functions.php içine koymanız gereken kod size yardımcı olacaktır.

WordPress Yeniden Boyutlandırılan Resimleri Netleştirme

Öne çıkarılmış görsel veya site içine ekleyeceğiniz resimlerde boyut değişiklikleri olursa, kısaca tasarıma uygun şekilde boyutlandırılırsa özellikle JPEG formatında bulanıklık söz konusu olabilir.

Site sahiplerinin canını sıkan bu husus için birkaç kod eklemek yeterli olacaktır. %100 olmasa da orjinaline yakın formatta netleştirme işlemi yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan kodun sadece jpeg formatındaki görseller için geçerli olacağını unutmayalım.

OKUMALISIN!  Wordpress Dosya Bağlantı Kodları

WP Yazınca Otomatik olarak “WordPress” Kelimesinin Çıkmasını Engellemek

Özellikle teknoloji, webmaster ve WordPress odaklı bloglarda sıkça karşılaşılan bu sıkıntı ile çok uğraşmışsınızdır. İçerik kısmına “WP” vs. yazdığınızda otomatik olarak “WordPress” olarak değişir.

WordPress 3.0 ile gelen bu özellik kimi zaman Whatsapp için kullanılan WP ile de karışınca, site sahipleri rahatsız oluyor.

Bunu ortadan kaldırmak isterseniz aşağıdaki kodu kullanmanız yeterli olacak.

WordPress Devamını Oku için Kelime Sayısı Belirleme

Tema özelliklerinden kaynaklı olarak sitenizin listelenmesinde gösterilen özet içerik genellikle karakter üzerinden işler. Bu da kelime tam bitmeden özetin tamamlanması gibi sorunları ortaya çıkartır.

Bu konuda ben açıkçası editördeki “Daha Fazla Oku Etiketi Ekle” butonunu kullanıyorum. Fakat siz iş otomatik olsun derseniz, aşağıdaki kodu functions.php ekleyerek kelime sayısı belirleyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan kodda kelime sınırı 100 olarak belirlendi. Bunu kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

WordPress Yazılar / Sayfalar Listesine Öne Çıkarılmış Görsel Ekle

Yönetim panelinizde “Tüm Yazılar” ve “Tüm Sayfalar” kısmına geldiğinizde yazı/sayfa başlığı, kategori, etiket gibi veriler yer alır. Bu verilerin yanına bir de öne çıkarılmış görselinin gösterilmesini istiyorsanız aşağıdaki koddan faydalanabilirsiniz.

Kod içinde yer alan width – height değerlerini değiştirerek büyük veya küçük olarak gösterebilirsiniz. Fakat benim için en ideali 35*35 px olması.

WordPress Site içi Pingback’i Kapatma

Yorum alanında arada karşınıza gelmiştir pingback bildirimi. Asıl amacı bir siteden sizin sitenizdeki içeriğe verilen linkleri aktarmak olsa da sitenizin kendi yazıları arasındaki linklendirme de pingback olarak yansır ve bu da gereksiz bir ayrıntı haline gelir.

Fakat bu durumu aşağıdaki kod ile kapatabilirsiniz. Böylece sadece dışarıdan gelen linklerden haberdar olur, onaylar veya onaylamazsınız.

WordPress Yorumlara Minimum Karakter Sınırı Koyma

İçeriklere yapılacak yorumlarda spam ve gereksiz mesajları engellemek için karakter sınırı koyabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki kod ile yorum yapan kişinin yazacağı mesajın minimum 20 karakter olması sağlanır. Tabi bunu siz kendi isteklerinize göre güncelleyebilirsiniz. Fakat ideali 20-30 karakterdir.

WordPress Yazıdaki İlk Resmi Otomatik Öne Çıkarılmış Görsel Olarak Belirleme

Her içerik için öne çıkarılmış görsel belirlemekten sıkıldıysanız size harika bir çözüm önerisi sunuyorum. Aşağıdaki kodu functions.php dosyasına yapıştırmanız dahilinde içeriğinizdeki ilk resim otomatik öne çıkarılmış görsel olarak belirlenecek. Böylece ekstra işlem ile uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Fakat içerik sayfanızın üst kısmında da bu thumb gözüküyorsa, aynı resim iki kere yayınlanacağından dolayı bu işlemi tavsiye etmiyorum. Eğer içerik kısmında thumb yok ise kullanabilirsiniz.

WordPress RSS’de Öne Çıkarılmış Görsel Gösterme

Eğer RSS kaynaklarınızı ziyaretçilerin daha verimli kullanmasını istiyorsanız, veya kendi amaçlarınız doğrultusunda öne çıkarılmış görselin de RSS’de bulunması gerekiyorsa bu kod işinize yarayacaktır. Aşağıdaki kodu functions.php içine yerleştirmeniz dahilinde öne çıkarılmış görsel bağlantısı da RSS kaynağında yer alır.

WordPress Default Bileşenleri Kaldırma

Yönetim panelinizin bileşen kısmında çok fazla kullanmadığınız bileşen var ve bunların gözükmesini istemiyorsanız derdinize functions.php geliyor.

Aşağıda yer alan kodu dosyaya yapıştırmanız dahilinde default gelen bileşenler listelenmeyecek. Aralarında kullandığınız / kullanacağınız var ise kaldırmanızı öneririm.

Eğer bir durum dahilinde ihtiyaç haline gelirse, dosyadan ilgili satırı silerek görünmesini sağlayabilirsiniz.

WordPress Farklı Yazı Biçimlerini de Kategoride Gösterme

Editör sayfanızın sağ kısmında bulunan yazı biçimlerinden farklı bir biçimi seçtiğinizde nadir durumlarda da olsa kategori listesinde vs. gözükmeyebilir.

Çok nadir yaşanan bir olay olsa da başınıza gelmesi halinde aşağıdaki kodu functions.php dosyasına koyarak sorundan kurtulabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Wordpress Cookie Consent Eklentisi ve Kullanımı

“WordPress ile Oluşturduğunuz İçin Teşekkürler” Yazısını Kaldırma

Admin paneline giriş yapıp en alta indiğinizde “WordPress ile Oluşturduğunuz için Teşekkürler” yazısını görebilirsiniz. Eğer bu yazının olmasını istemiyor, rahatsız oluyorsanız bu kod ile onu ortadan kaldırabilir ve yerine kendi istediğiniz bir metni yazabilirsiniz.

Kodda yer alan “Dogushan.com Yonetim Paneli” yazısını kendinize uygun şekilde düzenleyebilirsiniz.

WordPress Otomatik Çıkış Yapma Süresini Uzatma – Değiştirme

Admin paneline giriş yaptıktan belirli bir süre sonra otomatik olarak çıkışınız yapılır. Eğer şahsi bilgisayarınızdan giriyorsanız sadece, bu özelliği olabildiğince uzatabilirsiniz.

Fakat başka bilgisayarlardan da giriş yapıyorsanız, çıkış yapmayı unutma ihtimalinize karşın bu durum işinize yarayacaktır.

Süreyi uzatmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. 1 yıl olarak değişecektir.

WordPress Yorumlardaki Yazar Linkini Kaldırma

Spam yorumları engellemek ve sitenizden yorum ile link alınmasına izin vermemek adına yazar linkini kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Genelde yorum atarken çıkan “Website” kısmının kaldırılması ile bu iş halloluyor, fakat o alanın kalmasını istiyorsanız aşağıdaki kodu uygulayabilirsiniz.

Bu işlem ile birlikte daha önce yayınlanan yorumlardaki linkler de otomatik olarak kaldırılmış olur.

WordPress Arama Sonuçlarında Tek İçerik Çıkarsa Otomatik Yönlendirme

Ziyaretçiniz sitenize girdi ve bir konu için arama yaptı. Yaptığı arama sonucunda sadece bir içerik listeleniyorsa, aşağıdaki kod sayesinde direkt olarak o içeriğe yönlendirilmektedir. Özellikle sitenize giren kişinin ziyaret performansı açısından oldukça önemli bir konudur. Otoriter siteler genelde bu koddan faydalanır.

WordPress Öne Çıkarılmış Görsele Link Ekleme

Her temada olmasa da birçok WordPress tasarımında karşımıza çıkan bu sorun ile öne çıkarılmış görsel ana sayfa, kategori sayfası, etiket vs. gibi listelerde linklenmemiş oluyor. Genelde kullanıcılar da resme tıklayarak konuya gitmeye alışık olduğu için hem ziyaretçi performansı hem de SEO açısından olumsuz sonuçlanabilir.

Öne çıkarılmış görsele konu linkinin eklenmesi için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

WordPress Admin Kullanıcısı Ekleme – Tanımlama

Kurulum ile birlikte gelen kullanıcı dışında tüm yetkilere sahip olan tam bir yetki grubu bulunmamaktadır. Eğer ortak olarak bir iş yapıyor ve tek bir hesap üzerinden kontrol sağlamak yerine her ortağın kendine ait bir admin hesabı olsun isterseniz aşağıdaki kodu functions.php kısmına ekleyip sorundan kurtulabilirsiniz.

Kodu ekledikten sonra kullanıcı adı, şifre ve mail kısımlarını düzenlemeyi unutmayın.

WordPress Devamını Oku (Read More) Yazısını Değiştirme

Ana sayfa, kategori sayfası gibi içeriklerin listelendiği yerlerde yazılarınızın belirli bir kısmı ziyaretçiye sunulurken, tüm metin için içeriğin sayfasına yönlendirme yapılır. Genellikle bu konuda “Devamını Oku” veya “Read More” butonlarından faydalanılır.

Fakat sizin içeriğe yönlendireceğiniz butonda yazmasını istediğiniz kelimeler farklıysa, aşağıdaki kodu functions.php ‘ye yapıştırıp kaydetmeniz dahilinde isteğinize ulaşabilirsiniz.

Kod içinde kendinize uygun düzenlemeyi yapmayı unutmayın.

OKUMALISIN!  Wordpress Üye Sistemi için Kodlar

WordPress Site içi Arama Özelliğini Kapatma

Kendi düşünceleriniz çerçevesinde sitenizin arama fonksiyonunun olmamasını istiyorsanız aşağıdaki kod imdadınıza yetişiyor. Her WordPress sitede arama özelliği bulunuyor. Fakat kimi zaman yetkililer projeleri için böyle bir özelliğin olmaması taraftarı.

Aşağıdaki kodu functions.php içine yapıştırıp kaydederek site içi arama özelliğini kapatabilirsiniz.

WordPress Varsayılan Gravatar Resmini Değiştirme

Siteniz gravatar.com ile uyumludur. Bunu özetlemek gerekirse, gravatarda bir profil oluşturup profil görseli oluşturursanız ve kayıtlı olduğunuz mail ile bir yere yorum atarsanız belirlediğiniz profil fotoğrafı görünecektir. Fakat günümüzde özellikle ülkemizde gravatar kullanımı çok düşüktür. Bu yüzden sürekli olarak varsayılan avatar yayınlanır.

Eğer bu görseli değiştirmek isterseniz aşağıdaki kod sizin işinize yarayacaktır.

WordPress Hafızasını (Memory) Arttırma Kodu

Son güncellemeler ile birlikte çok fazla karşılaşılmasa da başa bela olan sorunlardan biri olan beyaz ekran – memory hatasının en basit çözüm yöntemi aşağıdaki koddur. Aşağıda yer alan kodu functions.php ye yazmanız dahilinde memory kapasitesi arttırılacak ve böylece hata ortadan kalkacak.

Yazar Hakkında Sayfasını Sitenin Hakkımızda Sayfasına Yönlendirme

Çok fazla editörün bulunmadığı veya hepsinin tek bir sayfada listelendiği bir sitede “yazar hakkında” sayfaları çok gereksiz ve anti SEO değeri taşımaktadır. Bu konuda yapılmasını tavsiye ettiğim konu ise “yazar hakkında” sayfalarını direkt olarak sitenin hakkımızda sayfasına yönlendirmek. Böylece bir taşta iki kuş vurabilirsiniz.

İçindekiler:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir