WordPress Otomatik Çıkış Süresini Değiştirme

WordPress yönetim paneline ilk giriş yaptıktan sonra beni hatırla dahi yapsanız belirli bir süre sonra otomatik olarak çıkış yapar. Tamamen güvenlik önlemi amaçlı oluşturulan bu özellik kimi zaman can sıkıcı hale gelebilir. WordPress otomatik çıkış süresini değiştirmek mümkün. Ben çok fazla önermesem de bu yazımda sizlere WordPress Otomatik Çıkış Süresi Değiştirme konusundan bahsedeceğim.

Otomatik Çıkış Süresi Nedir?

WordPress sitenizin admin paneline giriş yaptıktan sonra belirli bir sürenin ardından otomatik çıkış yapılır. Kısacası siz ne yaparsanız yapın o çıkış işlemi gerçekleşir ve tekrardan giriş yapmanız istenir. Buna “Otomatik Çıkış Süresi” denir.

Neden Böyle Bir Özellik Var?

Günümüzden birkaç yıl önce gelen bir güncelleme olan bu özellik güvenlik amaçlıdır. Yaşanabilecek güvenlik ihlallerinin önüne geçmek, giriş yapan kullanıcı başka bir bilgisayarda çıkış yapmayı unutsa bile ona destek olacak özelliktir. Bu yüzden sürenin değişmesi ve uzatılmasını ben şahsi olarak önermiyorum. Fakat sizin bu tip bir ihtiyacınız yoksa, sadece kendi cihazınızdan giriş yapıyorsanız herhangi bir sorun olmayacaktır.

OKUMALISIN!  Wordpress Blog Adı Çağırma Kodu

Süreyi Değiştirme, Uzatma

Bunun için birkaç satırlık koddan faydalanacağız. Öncelikle functions.php dosyamızı açıyoruz. Ardından aşağıdaki kodu en alt satıra ( ?> var ise en altta onun hemen üstüne) yapıştırıyoruz ve kaydediyoruz. Bu işlem ile süreyi 1 yıl olarak belirlemiş oluyoruz.

functions.php Nerede?

Bu dosya tema klasörünüzde bulunur. Eğer tema klasörünüzde böyle bir dosya yoksa default temaları kontrol edebilirsiniz. Erişim için ise WordPress Paneli > Görünüm > Düzenleyici diyerek sağ taraftaki listede bulabilirsiniz. Eğer burada düzenleme imkanınız yoksa, sistem izi vermiyorsa FTP erişimi > public_html > Wp-contents > tema klasörünüz dizininde bulabilirsiniz. Bu iki yoldan birini seçerek wordpress otomatik çıkış süresi değişikliği yapabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir