WordPress Otomatik Öne Çıkarılmış Görsel (Thumb) Belirleme

Öne çıkarılmış görsel, WordPress tabanlı sitelerinizde tasarımdan tasarıma değişen bir konudur. Kimi zaman öne çıkarılmış görsel eklemeniz ne ana sayfadaki listelemede ne de yazı içinde herhangi bir anlam ifade etmez. Kimi zaman ise sadece kategori, arşiv, etiket ve ana sayfa listelemelerinde gözükür yazının içinde yer almaz. Bu yazımda wordpress otomatik öne çıkarılmış görsel (thumb) belirleme konusuna değineceğim.

Öne Çıkarılmış Görsel (Thumb) Nedir?

WordPress tabanlı sitenize içerik eklerken karşınıza çıkan bu konu aslında isminden de az çok anlaşılıyor. Oluşturduğunuz içeriği tanımlayan, başka sayfalarınızda ve listelerde yazınız görünürken hangi görsel ile birlikte olmasını istediğinize karar verdiğiniz bir olgu. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, thumb özelliği temanızda aktif olarak kullanılıyor mu? Kimi zaman kullanılmayan tasarımlar ile karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda en üstte bir görsel olmasını istiyorsanız yazının en üstüne o görseli koymalı veya tema kodlarından thumb kodlarını entegre etmelisiniz.

Otomatik Öne Çıkarılmış Görsel Nedir?

Bu olayı isteyen kişiler genelde yazı içinde thumb’tan faydalanmaz, fakat listelemelerde çıkan görsel için de sürekli öne çıkarılmış görsel ile uğraşmayı istemez. Otomatik öne çıkarılmış görsel ile herhangi bir tanımlama yapmadan, içeriğinizdeki ilk görsel otomatik olarak thumb olur. Böylece zamandan tasarruf edersiniz.

OKUMALISIN!  Wordpress Read More (Devamını Oku) Yazısını Değiştirme

Otomatik Öne Çıkarılmış Görsel Nasıl Yapılır?

WordPress panelinize girip Görünüm > Düzenleyici dizinini açın ve sağ taraftan functions.php ‘yi bulun. Bu dosyanın içine aşağıda vereceğim kodu eklemeniz dahilinde otomatik olarak öne çıkarılmış görsel belirlemiş olursunuz. İşlem bu kadar basittir.

Eğer hosting kaynaklı izinlerden dolayı panelinizden düzenleme yapamıyorsanız public_html > wp-contents > themes > temaklasörünüz > functions.php dosyasını ftp programı ile açarak da ekleme yapabilirsiniz.

Önemli bir uyarı yapmakta fayda var. Eğer dosyanın en altında ?> şeklinde bir satır bulunuyorsa veya bir üst satırın en sonunda bulunuyorsa, bu etiketin hemen üstüne aşağıdaki kodu yapıştırın.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

2 yorum: “WordPress Otomatik Öne Çıkarılmış Görsel (Thumb) Belirleme”

  1. Yazılarıma sürekli olarak öne çıkarılmış görsel eklemeye özen gösteriyorum ancak bazı durumlarda yazıyı taslak olarak kaydettiğimde unutabiliyorum. Bu sebeple kötü görünüm oluşuyor. Bu yazı sayesine önüne geçebildim, teşekkür ederim.

  2. Öne çıkarılmış görseli arşiv sayfalarında yazının üstünde yer alıyor yazının soluna nasıl alabiliriz. Tema öne çıkarılmış görseli destekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir