WordPress Read More (Devamını Oku) Yazısını Değiştirme

WordPress’in ilk sürümlerinde kendi oluşturduğumuz kodlar ile veya eklentiler sayesinde devamını oku özelliği getirebiliyorduk. Fakat yakın zamanda gelen bir güncelleme ile birlikte hem temanızın bir fonksiyonu olarak hem de metin editörüne eklenen butonla yazımızın belirlediğimiz kısmını özet olarak sunabiliyoruz. Fakat buradaki en büyük sıkıntı “Read More” veya “Devamını Oku” yazısının otomatik olarak eklenmesi ve herhangi bir ayar ile düzenlenememesi. Bu yazımda WordPress Read More (Devamını Oku) Yazısını Değiştirme konusuna değineceğim.

Metin Editöründe Daha Fazla Oku Etiketi

Geçtiğimiz yıllarda WordPress tarafından yapılan bir güncelleme ile birlikte metin editörüne bir kısayol daha eklendi. Bu kısayoldaki amaç ana sayfa, kategori sayfası, etiket ve arşiv sayfalarında listelenen içeriklerin açıklamalarının belirlenmesi. Günümüzde sitelerin büyük bir çoğunluğu listelemede tüm içeriği değil sadece birkaç satırını sunmakta. Çoğu eklenti ve kod ise kelime sınırı veya cümle sınırı ile oluştuğundan dolayı kimi zaman istenilen yerde metni kesmez.

OKUMALISIN!  "WordPress ile Oluşturduğunuz İçin Teşekkürler" Yazısı Kaldırma

Metin editöründe yer alan daha fazla oku etiketi ekleme özelliği ile artık bu sorundan kurtulmuş oluyoruz. Fakat yine bir sorun baş gösteriyor. Devamını oku, read more gibi yazılar çok standart olduğu için genelde site sahipleri bu buton yazılarını değiştirme taraftarı. Eğer değiştirmek isterseniz de çok fazla uğraşarak kodlar üzerinden yapacağınız ayar ile bunu değiştirebiliyorsunuz. Ben de bu işi nasıl kolay bir şekilde halledebiliriz diye araştırma yaptım ve sonuç olarak functions.php dosyasına ekleyeceğimiz bir kod ile rahatlıkla olayı çözebildiğimizi keşfettim.

Devamını Oku Yazısı Nasıl Değişir?

Yukarıda yer alan kodu functions.php dosyanızın içine yapıştırın. (Görünüm > Düzenleyici > functions.php) Ardından kod içinde yer alan “Devamını Oku” yazısını kendi isteğinize göre düzenleyin ve kaydedin. Eğer dosyanın en altında ?> var ise, onun hemen üstüne yapıştırmayı unutmayın. İşlem işte bu kadar basit.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oylama, average: 3,67 out of 5)
Loading...

1 yorum: “WordPress Read More (Devamını Oku) Yazısını Değiştirme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir