WordPress Site İçi Pingback Özelliğini Kapatma

WordPress’in uzun yıllardan beri var olan bir özelliği kuşkusuz pingback’tir. Genel anlamda anlatmak gerekirse bir siteden sizin sitenize yönlendirme, link verildiyse bunu yorum misali yazınızın altında pingback listesi olarak yayınlayabiliyorsunuz. Onaylama işlemi de aynı yorum sistemi gibi olmakta. Fakat bu olayın can sıkıcı kısımlarından birisi site içi yapılan linklendirmelerde de çalışması. Böylece bir yazınızdan başka bir yazınıza link verdiğinizde direkt olarak onaylama bölümüne yansır. Gidip onu silmeniz vs. de sürekli olunca rahatsız edici boyuta gelir. Bu yazımda WordPress site içi pingback özelliğini kapatma konusuna değineceğim.

Pingback Yararlı mı Zararlı mı?

Bir siteden size verilen bağlantı spam bir site olmadığı sürece fayda sağlayacaktır. Fakat bana kalırsa bu bağlantıyı kendi yazınızda yönlendirmek SEO açısından zararlı. Yani pingbackleri içeriklerinizde yayınlama işlemini önermiyorum.

OKUMALISIN!  Wordpress Sassy Social Share Eklentisi ve Kullanımı

Site içi Pingback Nasıl Kapatılır?

Bunun için bir eklenti vs. yüklemenize gerek yok. Birkaç kod ile işimizi halledebiliyoruz. Aşağıda paylaştığım kodu WordPress panelinizden Görünüm > Düzenleyici dizinindeki functions.php dosyasına yükleyin. Ardından dosyayı güncelle butonuna tıklayarak işleminizi kaydedin. Eğer functions.php ‘nin sonunda ?> şeklinde bir kod satırı var ise, onun hemen üstüne yapıştırmanız gerekmektedir.

Tamamen Pingback Kaldırma Mümkün mü ?

Bu özelliğin tamamen devredışı bırakılmasını tavsiye etmiyorum. Kimi zaman sizi kaynak gösterilerek paylaşılan yazıları bu sistem sayesinde tespit edebiliyorsunuz. Fakat yine de kapatmayı düşünüyorsanız Ayarlar > Tartışma >  Diğer bloglardan yeni makaleler için bağlantı bildirimlerini (geri bildirimler ve geri izlemeler) etkinleştir  seçeneğindeki tiki kaldırın. Böylece işi kökünden çözmüş olursunuz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 oylama, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir