WordPress Siteye İçindekiler Ekleme – Table of Contents Eklentisi

Wikipedia’dan aşina olduğumuz ve düzen bakımından özellikle ziyaretçilere kolaylık sağlayan “içindekiler” bölümünü WordPress sitenize yerleştirmek ister misiniz? Kendi sitemde de kullandığım bu eklenti sayesinde kolaylıkla İçindekiler Kutusu oluşturabilirsiniz.

Bu konuda kullanacağımız eklentinin ismi “Table of Contents Plus” Michael Tran tarafından yayınlanan ücretsiz eklenti sayesinde kolaylıkla oluşturacağız.

Aşağıda yer alan iki alternatiften birini kullanarak WordPress tabanlı sitenize ekleme yapabilirsiniz.

Table of Contents Plus Nasıl Yüklenir?

 • Sitenizin WordPress panelini açın. Eklentiler seçeneğine girin ardından “Table of Contents Plus” şeklinde arama yapın. Çapa sembolü bulunan eklentiyi yükleyin. Ardından etkinleştirin.
 • https://tr.wordpress.org/plugins/table-of-contents-plus/ adresine tıklayın ve eklenti dosyasını indirin. Ardından Eklentiler > Eklenti Yükle kısmından zip dosyasını yükleyin veya FTP üzerinden public_html > wp-contents > plugins kısmından yükleyebilirsiniz.

Eklenti Ayarlarının Yapılması

 

Pozisyon: Tablonun yazının hangi alanında duracağı ile ilgili ayarlarınızı yapabilirsiniz. Bu konuda tavsiyemiz “İlk Başlıktan Önce” olacak.

Göster: En az kaç <h> etiketinden yani alt başlıktan sonra içindekiler gösterilsin. Eğer bu değeri 4 seçerseniz ve yazınızda 3 tane başlık varsa, tablo gösterilmeyecektir.

Başlık Metni: Tablonun en üstünde yazılacak başlık.

Hiyerarşiyi Göster: Tikli kalması dahilinde <h1> <h2> vb. değerlere göre hiyerarşi oluşturulmaktadır.

Liste Elemanlarını Numaralandır: Eğer tikli kalırsa liste 1’den itibaren numaralandırılır.

Gelişmiş Ayarların Yapılması

Gelişmiş ayarlardan tablonun görünümü vb. konularda ayar yapabilirsiniz. Tabloya ana sayfayı dahil edip etmeyeceğiniz, css dosyalarını dahil edip etmeyeceğiniz gibi birçok konuya değinilmektedir. Hani <h> taglarının içindekiler alanına dahil olmasını istediğinizi de ayrıca belirtebilirsiniz.

OKUMALISIN!  Otoriter Sitelerden Profil Backlink Alma Rehberi

Sonuç

WordPress İçindekiler Eklentisi olarak tanımladığımız bu eklentiyi kullanarak rahatlıkla istediklerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Eğer tasarımınızla uyum konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ekstra CSS ayarları ile optimize edebilir veya alternatif eklentilere yönelebilirsiniz.

SEO konusunda birçok otorite tarafından başarılı kabul edilen bu mantığı sitenizde denemenizi tavsiye ediyoruz.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 oylama, average: 3,73 out of 5)
Loading...

2 yorum: “WordPress Siteye İçindekiler Ekleme – Table of Contents Eklentisi”

 1. Öncelikle Faydalı ve bilgilendirici içerikler paylaştığınız için teşekkür ederim. WordPress yazıya içindekiler eklentisi bir çok konuda size fayda sağlıyor. Özellikle daha derli toplu görünüm , ziyaretçilerinizi istediğine kolayca ulaşabilmesi ve son olarak google sıralamasında bir kriter olması eklentinin kullanılmasının faydalı olduğunu gösteriyor. İçindekiler eklemeyi düşünüyorsanız tavsiyem bu eklenti olacaktır.

  Yazı içerisinde Table of Contents Eklentisi kurulumu ve ayarları detaylıca anlatıldığı için teşekkür ederim.

 2. merhabalar hocam;

  İçindekiler:

  1 Table of Contents Plus Nasıl Yüklenir?
  2 Eklenti Ayarlarının Yapılması
  2.1 Gelişmiş Ayarların Yapılması
  3 Sonuç

  Hocam; bu eklentide hocam 1,2,3 gibi oluyor ama bu yukarıdaki gibi yapamadım. Bunu nasıl yapabilirim, kod mu gerekiyor acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir