WordPress wp-config.php Dosyasını Koruma

WordPress güvenlik tedbirleri bakımından wp-config.php dosyasının korunması oldukça önemlidir. Sunucuya erişimi olan kişilerin bu dosya üzerinde yapacağı birkaç değişiklik veya dosyayı okuma gibi durumlardan dolayı bazı sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu açıdan WordPress wp-config.php Dosyasını Koruma ile ilgili basit bir işlem yapmanız yeterli olacaktır.

wp-config.php CHMOD (Dosya İzni)

Her dosya ve klasörün okuma, yazma gibi fonksiyonların gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği ile ilgili izinleri mevcuttur. Bu izinleri siz rahatlıkla değiştirebilirsiniz. wp-config.php için ise 440 veya 400 olması gerekir. Bu güvenlik tedbirlerinde ilk sıraya yerleştirilebilir.

OKUMALISIN!  Wordpress Varsayılan Gravatar Avatarını Değiştirme

wp-config.php Dosyasına Erişimi Engelleme

Yukarıda belirttiğim tedbire ek olarak dosya erişimini de engellemeniz mümkün. Bunun için .htaccess dosyasını kullanıyoruz. .htaccess içine alttaki kodu yapıştırıp kaydedin.

Bu kod sayesinde wp-config.php dosyasının dışarıdan erişimini engellemiş olacaksınız. WordPress Güvenlik konusunda yapılması gereken bir aşama olduğunu söyleyebiliriz. Gelen son güncellemeler ile birlikte buradan gelecek saldırıların önüne geçilse de işimizi garantiye almak, tam güvenli şekilde sitemizi korumak gerekir.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

2 yorum: “WordPress wp-config.php Dosyasını Koruma”

  1. Yaklaşık 1 aydır aralıksız sitelerime saldırı alıyorum ve bu kod sayesinde artık sorunları ortadan kaldırdım. Teşekkür ederim. Ayrıca wordpress kullananlar içinde bunu yapan özel eklentileri kurmak yerine bu kodu yazmanız daha mantıklı. Hem cpu ve ram sorunu da çözmezsiniz. Unutmayın ne kadar az eklenti o kadar iyi. Hız ve kod düzenin korunması çok önemli.

  2. Virüslerden korunmak için wp-config ve wp-includes dosyalarına dikkat etmek gerekiyor. Bu güzel bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir