WordPress wp-includes Klasörünün Korunması

WordPress’in temel parçalarından birisi kuşkusuz wp-includes’tir. CMS’yi oluşturan çekirdek parçalarının tamamının burada olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda sitenizin güvenilirliğini sağlamak adına bu klasöre ciddi bir şekilde önem göstermelisiniz. Bu yazımda WordPress wp-includes klasörünün korunması konusuna bakacağız.

WordPress güvenlik önlemleri açısından yapılan eylemlerde ilk sıralarda kuşkusuz wp-includes klasörünün korunması yer alıyor. Öncelikle WordPress’ten maksimum verim almak ve yazılımsal problemler ile karşılaşmamak için wp-includes klasör izinlerini 755 veya 750 yapabilirsiniz. Aynı şekilde wp-includes içindeki dosyaların izinlerini ise 644 veya 640 olarak düzenleyebilirsiniz.

Bir diğer önemli husus ise wp-includes klasörüne erişimi engelleme. Bunun için .htaccess ‘ten faydalanacak ve bu dosyaya yazacağımız bir kod ile engelleme işlemini yapacağız.

OKUMALISIN!  Wordpress NextGEN Gallery Eklentisi ve Kullanımı
Yukarıda yer alan kodu .htaccess dosyasının içine yerleştirip kaydettikten sonra wp-includes dizinine tüm erişimleri engelleyebilir ve böylece önemli bir güvenlik problemini de ortadan kaldırabilirsiniz. .htaccess dosyasını ana dizinde bulabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 3,50 out of 5)
Loading...

3 yorum: “WordPress wp-includes Klasörünün Korunması”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir