WordPress wp-includes Klasörünün Korunması

WordPress’in temel parçalarından birisi kuşkusuz wp-includes’tir. CMS’yi oluşturan çekirdek parçalarının tamamının burada olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda sitenizin güvenilirliğini sağlamak adına bu klasöre ciddi bir şekilde önem göstermelisiniz. Bu yazımda WordPress wp-includes klasörünün korunması konusuna bakacağız.

WordPress güvenlik önlemleri açısından yapılan eylemlerde ilk sıralarda kuşkusuz wp-includes klasörünün korunması yer alıyor. Öncelikle WordPress’ten maksimum verim almak ve yazılımsal problemler ile karşılaşmamak için wp-includes klasör izinlerini 755 veya 750 yapabilirsiniz. Aynı şekilde wp-includes içindeki dosyaların izinlerini ise 644 veya 640 olarak düzenleyebilirsiniz.

Bir diğer önemli husus ise wp-includes klasörüne erişimi engelleme. Bunun için .htaccess ‘ten faydalanacak ve bu dosyaya yazacağımız bir kod ile engelleme işlemini yapacağız.

OKUMALISIN!  Wordpress wp-config.php Dosyasını Koruma
Yukarıda yer alan kodu .htaccess dosyasının içine yerleştirip kaydettikten sonra wp-includes dizinine tüm erişimleri engelleyebilir ve böylece önemli bir güvenlik problemini de ortadan kaldırabilirsiniz. .htaccess dosyasını ana dizinde bulabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 3,50 out of 5)
Loading...

3 yorum: “WordPress wp-includes Klasörünün Korunması”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir