WordPress Yönetim Panelinde Dosya Düzenlemeyi Kaldırma

WordPress ile ilgili önemli güvenlik önlemlerinden biri de dosya düzenleme işlemini tamamen FTP üzerinden sağlanmasıdır. Bunun için de yönetim paneli üzerinden özellikle php dosyalarının kontrolünün engellenmesi gerekiyor. Bu yazımda WordPress Yönetim Panelinde Dosya Düzenlemeyi Kaldırma konusuna bakacağız.

Dosya Düzenlemeyi Kaldırma

WordPress yönetim panelinizde Görünüm > Düzenleyici kısmında temanızın ve diğer temaların php kodlarını düzenleme imkanınız bulunuyor. Buraya yazılacak bazı kodlar ile büyük güvenlik açıkları oluşabilir. Yönetim panelinize erişim sağlayan kötü amaçlı kişiler eğer bu kodları düzenleyebilirse çok ciddi sorunlar ortaya çıkartır. Fakat bu özelliği pasif hale getirirseniz, bir nebze de olsa güvenlik önlemi almış olursunuz.

OKUMALISIN!  Wordpress LayerSlider Eklentisi (Manşet) ve Kullanımı

Dosya Düzenlemeyi Kaldırma Kodu

Yukarıda yer alan kodu ana dizinde yer alan wp-config.php dosyasının içine yerleştirip kaydettiğiniz takdirde yönetim panelinizde yer alan düzenleyici sayfasını kaldırabilirsiniz. Eğer acil bir durumda ihtiyacınız olduysa, kodu kaldırmanız yeterlidir. Tekrardan eski yerine gelecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir