WordPress Yorumlarda Web Site Linklerini Kaldırma

Yorum sistemi WordPress’in olmazsa olmazlarından. Fakat bu yorum alanında bulunan website alanı çok fazla suistimal ediliyor. Özellikle spam yapan kişiler tarafından. Sitelerinizden backlink almak isteyenler yorum alanında kullanıcı adı kısmına anahtar kelimelerini, web site kısmına da site adreslerini yazarak link alma çabası içine girince hem siteniz çöplüğe giriyor hem de gelen yorumlar gerçekten kalitesiz oluyor. Bunu engellemek adına bu yazımda WordPress yorumlarda web site linklerini kaldırma konusuna değineceğim.

Yorumlarda Web Site Linkleri Gerekli mi?

Kesinlikle gerekli değil. Kişisel bloglarda siteler arası yorumlaşmalar olabilir. Bu yorumlarda bir yönlendirme yapılacaksa yorum alanında link olarak belirtilebilir. Zaten site sahibi uygunsa yorumu onaylayacaktır. Fakat kullanıcı adı – web site ile alınan yorumlarda site sahibine hiçbir katkısı olmadığını söylemek isterim. Bunun aksine gelen yorumlar backlink alma amacı güdüldüğü için spam, konuyla alakasız veya çok kısa olabiliyor. Özellikle yorumlar anında onaylanıyorsa kesinlikle URL kısmını kaldırın yoksa zararlı linkler sitenizi saracaktır.

OKUMALISIN!  Wordpress Versiyon Numarası Gizleme (Kaldırma)

Web Site Linkleri Nasıl Kaldırılır?

Kullanıcı adından link aldırmamak istiyorsanız, bunun en kolay yolu linklendirmeyi iptal etmek olacaktır. Kısacası forma yazılacak URL hiçbir işe yaramayacaktır. Bu işlem de oldukça basittir. Aşağıda yer alan kodu functions.php isimli tema dosyanızın içine kopyalayıp kaydettiğiniz zaman işlem tamamlanacaktır.

functions.php ye ulaşmak için FTP Programı veya WordPress panelinizi kullanabilirsiniz. WordPress paneli için Görünüm > Düzenleyici kısmından erişim sağlarken, FTP programı için ise public_html klasörünü açıp sırayla wp-contents > themes > tema klasörünüz şeklinde dizine ulaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir