WordPress WP Fail2ban Eklentisi ve Kullanımı

WordPress eklentileri ile web sitenize ait her işlemi kolayca halledebilirsiniz. WordPress’in bizlere sunduğu en yararlı eklentilerden biri de Wp Fail2ban eklentisidir. Wp Fail2ban eklentisi sayesinde web sitemize karşı yapılan login saldırılarını engelleyebilirsiniz. Bu eklentiyi kodlayan geliştiriciler, piyasadaki tüm güvenlik eklentilerinden çok daha verimli olduklarını iddia eder. Devamını Oku

WordPress SecuPress Eklentisi ve Özellikleri

Gözümüz gibi baktığımız sitelerimizin güvenliğini sağlamak için çeşitli yöntemler ve eklentiler kullanırız. Kimi zaman güvenlik işlerinden anlamayanlar, güvenliğin sağlanması için ekip kurarlar. WordPress’in sunduğu birtakım eklentilerle de sitelerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. En çok kullanılan ve tercih edilen yazılım olan WordPress’in kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor. Git gide kullanım alanı genişleyen WordPress’in birtakım güvenlik açıkları da gün yüzüne çıkabiliyor. Bu açıklar ise yeni güncellemelerde kapatılıyor. Peki güncelleme gelene kadar sitelerin güvenlik nasıl sağlanabilir? Eklentiler ile bu tür sorunların büyük bir kısmı ile mücadele edebilirsiniz.

Devamını Oku

Son yıllarda yazılım ile aramı biraz açmış olduğum için yeni odak noktamı bu yöne kaydırdım. Blogum üzerinden sizlere web, masaüstü ve mobil programlama konusunda öğrendiklerimi, bildiklerimi anlatmak istiyorum. Bu kategorinin alt başlıklarını oluşturarak spesifik programlama dillerine odaklanacağım. Ayrıca Wordpress gibi açık kaynak yazılımlar ile ilgili bilgi ve ipuçları vereceğim.

Web Programlama

Wordpress gibi açık kaynak yazılımların yanı sıra HTML & CSS, PHP ve eğer zamanım olursa ASP konularına değineceğim. Bunun yanı sıra frameworkler üzerinden de yeni öğreneceğim bilgileri aktaracağım.

Masaüstü Programlama

C, C#, Python gibi programlama dilleri üzerine de başlangıç boyutunda değinmeyi düşünüyorum. Kendimi çok fazla geliştiremediğim bu konularda öğrendiklerimi aktaracağım.

Ayrıca R gibi veri analizinde kullanılan yazılımları ve işlevi bakımından beğendiğim Matlab‘i de dahil edeceğim.

Mobil Programlama

Java konusunda orta seviye bilgimi üst seviyeye çıkartırken ayrıca son yılların tercih edilen mobil programlama dillerine de yönelmeyi düşünüyorum. Bu aşamada kendime güvenmesem de altından kalkarak hem kendimi geliştirip hem de sizlere birkaç bilgi verme niyetindeyim.