WordPress Acunetix WP Security Scan Eklentisi ve Kullanımı

Acunetix WP Güvenlik eklentisi, WordPress’in korunmasına yardımcı olan ücretsiz ve kapsamlı bir güvenlik aracıdır. Bu eklenti dosya izinlerinin alınması, veritabanının güvenliği, versiyon gizleme ve WordPress yönetici koruması ile kurulumunda düzeltici önlemler sağlamaktadır. Acunetix WP Security, güvenlik açıkları için WordPress web sitelerini kontrol eder ve düzeltici tedbirler olarak; şifreleme, dosya giriş izinleri, veri tabanı güvenliği, sürüm gizleme, yönetici güvenlik ve koruması ile WP Generator META etiketini çekirdek koddan kaldırma gibi önlemlerin alınmasını sağlamaktadır. bu eklentinin kurumu ve kullanılması için WordPress 3 ve daha yüksek versiyonunun kullanılması gerekmektedir. Devamını Oku

WordPress Photo Gallery Eklentisi ve Özellikleri

Mevcut WordPress’te bulunan galeri fonksiyonu yetersiz ve kullanışlı değil. Bu yüzden bu eksikliğin giderilmesi için birçok galeri eklentisi yapılmış durumda. Piyasada bulunan galeri eklentileri arasında en dikkat çekicilerinden biri olarak karşımıza Photo Gallery eklentisi çıkar. Wordpress geliştiricileri tarafından hazırlanan bu galeri eklentisi ile Instagram üzerinden de resim ekleyebilirsiniz. Bunun için eklentinin ayarlar sekmesinden ortam kütüphanesi üzerinden resim ekleme aktif edilmeli. Devamını Oku

WordPress WP Canvas Gallery Eklentisi ve Kullanımı

İnternet sitesi veya blog kurmak istediğiniz zaman uzmanların çoğu size bir açık kaynak kodu sistemi olan WordPress’i tavsiye edecektir. Bunun sebebi WordPress’in en uygun, güvenilir ve yaygın sitemlerden birisi olmasıdır. Wordpress bugün internet aleminde ki site ve blogların neredeyse %30’unda kullanılır. İnternet siteleri içerikleri genellikle metin olarak yer alsa da bir fotoğrafın bin sözden daha değerli olduğu durumlar unutulmamalıdır. Bu nokta da WordPress galeri eklentileri öne çıkmaktadır. WordPress’de birçok farklı galeri eklentisi ücretsiz olarak bulunur. Ücretsiz eklentiler arasında en çok fayda sağlayacağınız eklentilerden birisi de Canvas – Gallery eklentisidir. Devamını Oku

Yaklaşık 7-8 senelik bir deneyim sahibi olduğum Wordpress‘te, bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu kategori üzerinden değineceğim önemli konular şu şekilde:

  • Wordpress İpuçları
  • Eklentiler ve Temalar
  • Wordpress SEO ve Güvenlik

Wordpress İpuçları

Kendinize bir blog sitesi yapmak istiyorsanız, bir portal veya eticaret sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız bu yazılım her zaman sizin yanınızda. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı düzenlenmeye müsait olan bu yazılım için birçok öneride bulunacağım. İpuçları veya tavsiye niteliğindeki yazılar ile sitenizi daha gelişmiş, daha güzel bir adres haline getirebileceksiniz.

Eklentiler ve Temalar

Ücretli veya ücretsiz olarak yayınlanan eklentileri tespit edip nasıl kullanılabileceğini, ne amaç için var olduklarını ve en iyilerini sizlere sunacağım. SEO eklentilerinden sitenizin görsel imgelerini değiştirecek pluginlere kadar pek çok konuya değineceğim.

Tasarım konusunda da uzun uzun listeler oluşturma düşüncesindeyim. Kategorilere ayrılarak hangi temaların tercih edilebileceği, olumlu ve olumsuz yanlarını sizlere aktararak sitenizi oluşturma konusunda görsel anlamdaki eksiklerinizi kapatmak istiyorum. Listelere ekleme yapmak için yorum bölümünden paylaşımda bulunmanız yeterlidir.

Wordpress SEO

Google’da yükselmek adına en çok tercih edilen scriptlerin başında gelen Wordpress için SEO detaylarına gireceğiz. Eklenti ve bazı kodsal düzenlemeler ile On-Page konuda eksiklerimizi kapatıp Off-Page SEO için de bu scriptten faydalanacağız. SEO ile ilgili dertlerin büyük bir kısmını bu yazılım ile rahatlıkla çözmüş olacağız.

Güvenlik

Güvenlik her şeyden önce gelir. Sitenizin yapılacak saldırı ve diğer olumsuz unsurlara karşı tam güvenlikle çalışması için ne yapılabileceği konusunda detaylı incelemelerde ve tavsiyelerde bulunacağım.

Yönetim Paneli optimizasyonu, site içi güvenliği ve sunucu bazlı güvenlik işlemleri için en ince ayrıntısına kadar aktaracağım.