YKS Puan Hesaplama – TYT AYT Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yaklaşık bir buçuk sene önce değiştirilen sınav sistemi ile birlikte YKS hayatımıza girdi. YGS – LYS sınav sistemi üzerinde yapılan düzenlemeler ve iyileştirmeler ile birlikte öğrencilere sunulan bu olay ilk başlarda büyük bir karışıklık getirse de özellikle ilkinin yapılmasından sonra daha rahat kavrandı. Bu yazımda sizlere manuel olarak yani el ile yks puan hesaplama nasıl yapılır göstermek istiyorum.

İnternet üzerinde online olarak puan hesaplaması yapabileceğiniz onlarca site bulunmaktadır. Bu siteler arasında yksdestek.com özellikle tavsiye ettiğim adrestir. Fakat siz 3. bir kaynağa güven duymuyorsanız aşağıdaki katsayıları kullanarak kendi puanınızı hesaplayabilirsiniz.

TYT Puan Hesaplama

ÖSYM tarafından açıklanan yüzdelik önemlerde %33 Türkçe, %33 Matematik, %17 Sosyal ve %17 Fen Bilimleri olarak belirlendi. Buradan çıkaracağımız sonuç, 100 üzerinden puanlama yapılsaydı 33 puan Türkçe’den 33 puan Matematikten ve 17’şer puan sosyal ile fen bilimleri derslerinden alacaktınız. Fakat soru sayılarının yarı yarıya fark ettiğini düşününce aslında her bir soru hemen hemen aynı puana tekabül etmektedir.

Hesaplama yaparken doğru sayınız üzerinden değil net sayınız üzerinden hareket etmeniz gerekmektedir. TYT puan hesaplama için her Türkçe ve Matematik neti için 3.3 puan, her Sosyal ve Fen Bilimleri neti için 3.4 puan kazanmaktasınız. Bu şekilde toplama yapıp ÖSYM tarafından her adaya verilen 100 puanı ve bunun yanında diploma notunuzun %60’ını toplayarak TYT puanınızı hesaplayabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Pirinç Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

AYT Puan Hesaplama

Sınav sisteminin ikinci aşamasına geçtiğimizde AYT puan hesaplaması da yapmamız gerektiğini göreceğiz. Eğer hem ilk oturum hem de ikinci oturumun genel hesaplamasını yapmak istiyorsanız TYT katsayılarını Türkçe – Matematik 1.32 ve Sosyal – Fen 1.36 olacak şekilde güncellemeniz gerekecek.

Ardından AYT netlerinizi seçeceğiniz alandaki katsayılara göre çarpmanız gerekmektedir. Bu konuda yukarıda verdiğim YKSDestek.com adresinde gerekli katsayı verileri paylaşılmış durumda. Oradan inceleyebilirsiniz.

YKS Puan Hesaplama kısmında son olarak size sunulan 100 puanı ve OBP puanınızı eklemeyi unutmayın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir